Najważniejsze wskazówki, które pomogą Ci osiągnąć Twoje cele biegowe w tym rokuSpójrzmy prawdzie w oczy: wyznaczanie i osiąganie celów jest trudne, ale to nie czyni ich mniej wartościowymi. Kiedy wyznaczasz cele, zasadniczo rzucasz sobie wyzwanie, aby dążyć do czegoś większego i lepszego niż to, co masz teraz. Wypychasz się ze swojej strefy komfortu, wprowadzasz swoje ambicje w czyn i tworzysz wyniki, które pozytywnie wpłyną na Twoje życie. W rzeczywistości, wyznaczanie celów może prowadzić do pozytywnych zmian nie tylko w jednym aspekcie życia, ale we wszystkich aspektach. Ma również potencjał, aby wzmocnić swoją pewność siebie i poczucie własnej wartości. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy średnio zaawansowanym biegaczem, który szuka nowych wyzwań w 2019 roku, mamy kilka pomocnych wskazówek, jak ustawić i osiągnąć swoje cele biegowe w tym roku.

Ustal cele biegowe SMART

SMART to akronim używany do opisania właściwych metod wyznaczania celów. Jeśli chcesz wyznaczyć cele biegowe, które się trzymają, możesz zastosować się do tych pięciu wskazówek.

  • Specific - Czego dokładnie chcesz? Jeśli nie jesteś konkretny, nie masz możliwości zmierzenia sukcesu.

  • Mierzalny - Skąd będziesz wiedział, kiedy osiągniesz swój cel? Co będzie wtedy inne niż jest teraz?

  • Osiągalny - Jakie jest maksimum, które możesz rozsądnie osiągnąć? Jak wygląda Twój cel biegowy w skali od łatwego do naprawdę trudnego?

  • Istotny - Dlaczego ten cel jest dla Ciebie ważny? Jak ten cel pasuje do Twojego ogólnego planu życiowego?

  • Time-bound - Do kiedy chcesz go osiągnąć? Jaki jest ostateczny termin realizacji Twojego celu?

Wyrób sobie nawyk planowania z wyprzedzeniem

Jednym ze sposobów, aby pomóc w ustaleniu i osiągnięciu celów biegowych jest wyrobienie sobie nawyku planowania z wyprzedzeniem. Większość ludzi sukcesu to ci, którzy planują swoje dni, tygodnie i miesiące z wyprzedzeniem. Nie musisz wypisywać wszystkiego na papierze ani polegać wyłącznie na technologii. Zamiast tego, rób swoje plany w sposób jak najbardziej nieformalny, nawet jeśli jest to tylko nieplanowana rozmowa z samym sobą o tym, co chcesz zrobić. Im więcej planujesz z wyprzedzeniem, tym mniej stresujące i chaotyczne będzie twoje życie. Będziesz też w stanie skuteczniej zrównoważyć swój czas, energię i zasoby, aby wspierać swoje cele biegowe.

Znajdź swoje “dlaczego”

Kiedy wyznaczasz cel biegowy, ważne jest, aby znaleźć swoje dlaczego. Jeśli nie masz dobrego powodu, aby osiągnąć konkretny cel biegowy, może być dla Ciebie wyzwaniem, aby utrzymać motywację, zwłaszcza w trudnych czasach.

Kiedy znajdziesz swoje "dlaczego", wykorzystasz swój wewnętrzny napęd i paliwo do osiągnięcia celu. Będziesz miał głębsze poczucie celu i poczujesz się bardziej zainspirowany do podjęcia działań w kierunku swoich celów biegowych. Znalezienie swojego "dlaczego" to prosty proces; chodzi głównie o zadanie sobie kilku pytań. Dlaczego chcesz biegać? Co masz nadzieję osiągnąć dzięki bieganiu? Jakie korzyści odniesiesz z biegania? Jak chcesz, aby Twoje życie i zdrowie wyglądało w przyszłości?

Podziel swój cel na mniejsze kamienie milowe

Kiedy wyznaczasz cel biegowy, pomocne jest rozbicie go na mniejsze kamienie milowe.Pomoże Ci to skupić się na chwili obecnej i uchroni Cię przed przytłoczeniem lub zniechęceniem po drodze. Da Ci to również dodatkowe możliwości świętowania swoich postępów. Kiedy podzielisz swój cel biegowy na mniejsze kamienie milowe, będziesz mógł zobaczyć, jak daleko zaszedłeś i jak bardzo się rozwinąłeś. Będziesz też w stanie przewidzieć i uniknąć potencjalnych wyzwań, które mogą pojawić się po drodze.

Śledź swoje postępy nieustannie

Kiedy ustalasz cele biegowe, ważne jest, aby śledzić swoje postępy i świętować swoje osiągnięcia po drodze. Nie musisz czekać, aż osiągniesz swój cel, aby czuć się dobrze ze sobą. W rzeczywistości, lepiej, jeśli nie będziesz czekać, ponieważ kiedy to zrobisz, ryzykujesz utratę motywacji. Zamiast tego, świętuj swoje sukcesy i postępy, bez względu na to, jak małe są. To pomoże Ci pozostać zmotywowanym i związanym ze swoim celem w dłuższej perspektywie. Pomoże Ci to również zidentyfikować miejsca, w których musisz wprowadzić poprawki w swoim podejściu.

Zobowiązuj się do bycia lepszym każdego dnia

Kiedy ustalasz cele biegowe, ważne jest, aby zobowiązać się do bycia lepszym każdego dnia. Każdego dnia masz okazję stać się lepszą wersją siebie. Masz szansę rozwijać się, poprawiać i poszerzać swoją wiedzę. Możesz dokonać jednej małej pozytywnej zmiany każdego dnia, aby stać się osobą, którą chcesz być. Aby wyznaczyć i osiągnąć swoje cele biegowe, musisz zaangażować się w codzienny proces rozwoju. Musisz wygospodarować czas na autorefleksję, czytanie, ćwiczenia i inne pozytywne działania. Musisz też być skłonny do odpuszczenia tego, co Cię powstrzymuje i do przyjęcia zmian.