Jak zacząć biegać - 6 kroków do startuBieganie to świetny sposób na poprawę kondycji i utratę wagi, ale nie dla każdego jest to łatwe. Po pierwsze, bieganie może być wyzwaniem i przerażać początkujących. Ale co ważniejsze, rozpoczęcie biegania wiąże się z pewnymi wyzwaniami. W końcu ilu znasz ludzi, którzy mają w domu całą siłownię? Niestety, nie zawsze łatwo jest ominąć wyzwania i przeszkody związane z rozpoczęciem nowej rutyny. Ten artykuł pomoże Ci ominąć te przeszkody i rozpocząć przygodę z bieganiem.

Zdecyduj, co motywuje Cię do biegania

Jak we wszystkim, jeśli Twoja motywacja jest wewnętrzna, będzie trwać dłużej. Dzieje się tak dlatego, że czynniki zewnętrzne, takie jak praca czy presja społeczna, mogą się zmieniać i znikać. Ważne jest także, aby zrozumieć, dlaczego chcesz zacząć biegać. Jeśli chcesz wyglądać świetnie w bikini, to jest to świetny powód, aby zacząć biegać. Jeśli chcesz przebiec maraton, to jest to kolejny powód. Niezależnie od tego, jaka jest Twoja motywacja, zapisz ją. W ten sposób będziesz mógł sobie przypomnieć, dlaczego tak bardzo chcesz biegać.

Wyszukaj najlepsze buty do biegania dla swoich stóp

Chociaż idealne buty dla jednego biegacza mogą być fatalnym wyborem dla innego, istnieją pewne cechy wspólne dla wszystkich świetnych butów do biegania. Są to między innymi: Po pierwsze, najważniejszą cechą wspólną wszystkich świetnych butów do biegania jest dobre dopasowanie. Znaczenia dobrego dopasowania nie da się przecenić. Kiedy buty do biegania są dobrze dopasowane, prawdopodobieństwo wystąpienia dyskomfortu i urazów jest mniejsze, a bieganie jest bardziej efektywne i odbywa się w lepszej formie. Po drugie, wszystkie dobre buty do biegania powinny być lekkie i elastyczne. Po trzecie, powinny mieć odpowiednie wsparcie i amortyzację, aby chronić Twoje stopy przed uderzeniami, a jednocześnie zapewniać komfort i stabilność. Kolejną ważną kwestią, o której należy pamiętać, kupując buty do biegania, jest rodzaj nawierzchni, po której najczęściej będziesz biegać. Na przykład, jeżeli planujesz biegać głównie po drogach lub chodnikach, prawdopodobnie będziesz potrzebować butów o lepszej przyczepności i trakcji niż w przypadku, gdy planujesz biegać głównie po trawie lub ścieżkach. Podobnie, jeśli planujesz biegać po bardzo nierównym terenie, prawdopodobnie będziesz potrzebować buta o większej stabilności niż w przypadku, gdy planujesz biegać głównie po płaskich powierzchniach.

Ustal harmonogram i zrób z tego nawyk

Najlepszym sposobem, aby zacząć biegać, jest wyrobienie sobie nawyku. Nie możesz przejść od zera do biegania 5 mil dziennie w ciągu jednego dnia. Może to spowodować poważne obrażenia i prawdopodobnie zrezygnujesz. Zacznij od ustalenia harmonogramu, nawet jeśli ma to być tylko jedna mila dziennie. Zacznij od biegania na bieżni, jeśli jest taka w pobliżu. To świetny początek, ponieważ możesz ustalić tempo i wiesz, gdzie się znajdujesz. Zmusza to także do biegania ze stałą prędkością, co jest bardzo korzystne dla początkujących. Następnie zacznij szukać aplikacji do biegania i podcastów, które mogą Ci pomóc. Jeśli podczas biegu możesz uruchomić podcast lub aplikację, pomoże Ci to utrzymać tempo i z łatwością ukończyć bieg.

Rozciągaj się przed i po biegu

Rozciąganie jest ważne, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz biegać. Pomaga zapobiegać urazom i sprawia, że mięśnie stają się bardziej elastyczne. Przed rozciąganiem możesz zacząć od pięciominutowej rozgrzewki. Po każdym biegu również należy się rozciągać. Możesz wykonywać proste ćwiczenia rozciągające, takie jak dotykanie palców u stóp, zginanie kolan i obracanie stóp. Jeśli chcesz być naprawdę dokładny, możesz też wykonywać pozycje jogi, takie jak kobra, żaba i pozę drzewa. Możesz też poszukać w serwisie YouTube filmów wideo z ćwiczeniami rozciągającymi i jogą dla biegaczy.

Nie zapominaj o oddychaniu i nawadnianiu organizmu

Oddychanie może być świetnym sposobem na relaks i wejście w rytm biegu. Jest to jednak także technika, której używają wielcy biegacze, aby biegać szybciej. Jeśli nie wiesz, jak prawidłowo oddychać, poczytaj na ten temat lub znajdź aplikację, która Cię w tym wyręczy. Możesz też spróbować wizualizować swój bieg i wyobrazić sobie, że kończysz go z doskonałym wynikiem. Na koniec nie zapomnij o nawodnieniu. Na około dwie godziny przed rozpoczęciem biegu powinieneś wypić 16 uncji wody. Następnie wypij 16 uncji wody ponownie na 10 minut przed rozpoczęciem biegu.

Ułatwiaj sobie bieganie dzięki aplikacjom i gadżetom

Istnieje wiele aplikacji, które mogą Ci pomóc, jeśli zmagasz się z samotnym bieganiem. Jedną z nich, która jest całkowicie bezpłatna, jest aplikacja Couch-to-5K. Pomaga ona powoli przejść do biegu na 5 km w ciągu dziewięciu tygodni. Inną aplikacją, która może Ci się spodobać, jest MapMyRun. Ta aplikacja zawiera ogromną bazę danych tras biegowych i może pomóc Ci znaleźć świetną trasę w dowolnym miejscu na świecie. Jeśli szukasz gadżetów, możesz także wypróbować słuchawki z wbudowaną bieżnią. W ten sposób możesz słuchać muzyki i skupić się na biegu. Możesz także wypróbować nadgarstkowy tracker biegowy, taki jak Apple Watch lub Fitbit. Te urządzenia pomagają mierzyć dystans i motywują do dłuższych biegów.