Porady dla biegaczy, aby utrzymać zdrowie przez cały sezonKiedy pogoda zaczyna się ochładzać, masz wrażenie, że Twoja motywacja do biegania zaczyna spadać wraz z liśćmi. Ale nie pozwól, aby odrobina deszczu lub śniegu powstrzymała Cię przed zasznurowaniem i wyruszeniem w drogę. W rzeczywistości, bieganie w chłodniejszych warunkach może mieć pewne korzyści w porównaniu do gorących letnich dni. Jeśli zachowasz pewne środki ostrożności, nie ma powodu, by bieganie zimą nie było bezpieczne i przyjemne. Oto nasze najważniejsze wskazówki dotyczące zachowania zdrowia przez całą zimę jako biegacz.

Zaplanuj swoje biegi

Po pierwsze, musisz zaplanować swoje biegi. Weź pod uwagę prognozę pogody, swój harmonogram i ilość godzin, które możesz poświęcić dla treningu. Spróbuj zaplanować swoje biegi w czasie, kiedy drogi będą mniej zajęte. Być może będziesz musiał dostosować swoją trasę lub rozważyć bieganie w pomieszczeniach zamkniętych na siłowni, aby zachować bezpieczeństwo. Jeśli zazwyczaj biegasz z grupą, upewnij się, że biegasz w godzinach, które odpowiadają wszystkim. Staraj się unikać biegania w dużym śniegu, lodzie. Jeśli pójdziesz biegać po śniegu lub lodzie, ryzykujesz upadek i kontuzję. Jeśli koniecznie musisz biegać przy złej pogodzie, najbezpieczniejszym rozwiązaniem może być bieganie wczesnym rankiem lub po zmroku.

Znaczenie wysokiej jakości sprzętu

Kiedy pogoda zaczyna się ochładzać, pierwszą rzeczą, którą robi większość biegaczy, jest wrzucenie pary szortów i koszulki. Chociaż może to być w porządku dla szybkiego biegu w cieplejszej pogodzie, nie jest to odpowiednia garderoba na chłodniejsze temperatury. Układanie warstw to najłatwiejszy i najbardziej efektywny sposób regulowania temperatury ciała podczas biegu. Warstwa materiału odprowadzającego wilgoć przy skórze pomoże wyciągnąć nadmiar wilgoci i utrzyma Cię w suchości i chłodzie, podczas gdy warstwa izolacyjna na zewnątrz zatrzyma ciepłe powietrze wokół ciała, aby Cię ogrzać. Kupując odzież na zimną pogodę, pamiętaj, aby wybierać tkaniny takie jak wełna, polar i materiały syntetyczne, które są ciepłe i odprowadzają wilgoć. Unikaj bawełny, która nie reguluje zbyt dobrze temperatury ciała i schnie bardzo wolno.

Pozostań suchy

Jednym z największych problemów w zimie jest utrzymanie ciała w suchości. Podczas biegu Twój pot może wyparować ze skóry do powietrza, co może prowadzić do wychłodzenia, a nawet hipotermii. Aby pozostać suchym, potrzebujesz skutecznego sposobu na usunięcie potu z ciała. Jeśli biegasz w zimnej pogodzie, upewnij się, że połączysz swój strój z dobrą parą spodni dresowych. Spodnie dresowe wykonane z materiałów syntetycznych, takich jak poliester czy nylon, świetnie wchłaniają pot i utrzymują Cię w suchości. Jeśli biegasz w chłodniejszych temperaturach, noszenie pary spodni dresowych jest kluczowe dla utrzymania ciepła. Ciepło szybko traci się przez nogi, więc noszenie spodni dresowych pomoże Ci utrzymać ciepło. Kupując spodnie dresowe, szukaj czegoś, co jest grube i nie przepuszcza powietrza.

Zadbaj o ciepło

Kiedy biegasz w zimnej pogodzie, chcesz mieć pewność, że jest Ci ciepło. Powinieneś być w stanie wygodnie biegać przez długi czas bez przegrzania. Niestety, przegrzanie jest bardzo częstym problemem dla biegaczy w zimnej pogodzie. Najlepszym sposobem walki z przegrzaniem jest założenie warstwy ciepłej i oddychającej odzieży. Jeśli biegasz w naprawdę zimnej pogodzie, możesz założyć na wierzch ciepłą kurtkę. Pamiętaj, aby wybrać kurtkę, która jest cienka i lekka. Grubsze i nieporęczne kurtki będą tylko zatrzymywać ciepłe powietrze i sprawią, że się przegrzejesz.

Ochrona stóp

Jeśli chodzi o stopy, ziemia jest Twoim przyjacielem. Chcesz mieć pewność, że Twoje stopy są uziemione na śniegu i lodzie, aby nie poślizgnąć się i nie upaść. Więc jaki jest najlepszy sposób, aby to zrobić? Cóż, nie chcesz iść tak daleko, jak noszenie rakiet śnieżnych, ale istnieje kilka sposobów, że można zachować swoje stopy uziemione. Po pierwsze, upewnij się, że nosisz odpowiednie obuwie do warunków. Być może nie chcesz biegać w parze siatkowych butów do biegania w śnieżny dzień, więc zdecyduj się na parę wodoodpornych butów. Możesz też spróbować użyć getrów, które przypominają gigantyczne skarpety w kształcie butów, zakrywające dolne partie nóg i buty. Dodatkowo, podczas biegania w śnieżnych warunkach możesz korzystać ze ścieżek. Ścieżki są często odśnieżane, więc nie musisz się martwić, że poślizgniesz się na lodzie. Jeśli nie jesteś pewien, czy szlak jest odśnieżany, zawsze możesz zapytać strażnika parku lub kogoś z lokalnego sklepu biegowego.

Zadbaj o swoje ciało po biegu

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić po biegu, aby pomóc chronić swoje ciało i przyspieszyć regenerację. Po pierwsze, upewnij się, że pijesz dużo wody po swoim biegu. Prawdopodobnie straciłeś dużo wody przez pot, więc chcesz się nawodnić tak szybko, jak to możliwe. Następnie zjedz zrównoważoną przekąskę po biegu, która zawiera węglowodany i białko. Węglowodany pomogą Ci szybko uzupełnić zapasy glikogenu w organizmie, natomiast białko pomoże Ci naprawić mięśnie po ciężkim biegu. Na koniec nie zapominaj o rozciąganiu po każdym biegu. Rozciąganie pomaga przyspieszyć naturalną zdolność organizmu do naprawy i może znacznie zmniejszyć bolesność po biegu.