Jak odnieść sukces w swoich pierwszych zawodach biegowychJest coś takiego w bieganiu, co testuje Twoje granice i popycha Cię do działania bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Jest to ostateczny test szybkości, wytrzymałości i siły. Bieg na 5, 10 lub nawet półmaraton to niesamowite wyzwanie dla każdego biegacza. Wyścigi te są również świetną zabawą, podczas której tysiące biegaczy przemierza ulice w ciągu jednego dnia porywającej, wysokooktanowej akcji. Wielu ludzi odstrasza myśl o starcie w zawodach; martwią się, że nie są wystarczająco szybcy lub że zostaną w tyle za innymi na trasie. Na szczęście te obawy są całkowicie bezpodstawne! W zawodach biegowych każdy znajdzie coś dla siebie - niezależnie od tego, jak szybki lub wolny jesteś jako biegacz.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym, jak odnieść sukces w swoich pierwszych zawodach biegowych:

Zdecyduj, które zawody biegowe są dla Ciebie odpowiednie

Istnieje wiele rodzajów zawodów biegowych, każdy z nich ma swoje własne zasady i przepisy. Jest coś dla każdego biegacza - niezależnie od poziomu czy tempa. Dla początkujących ważne jest, aby znaleźć zawody, które są odpowiednie dla Twojego poziomu doświadczenia. Wybierając odpowiednie zawody, będziesz mniej narażony na niepotrzebną presję i nerwy. Na przykład, jeśli jesteś początkujący, najlepiej jest trzymać się z dala od dłuższych wyścigów, takich jak pełny maraton. Zamiast tego poszukaj zawodów na 5k lub 10k - najlepiej takich, w których występuje mieszanka biegu i chodzenia. Podobnie, jeśli biegasz już od jakiegoś czasu, ale jeszcze nie brałeś udziału w zawodach, możesz zacząć od mniejszej imprezy, takiej jak 10k fun run. A potem, gdy nabierzesz doświadczenia i pewności siebie, przejdź do większych zawodów.

Nie przesadź ze zbyt intensywnym treningiem przed wyścigiem

Łatwo jest dać się ponieść treningowi w okresie poprzedzającym imprezę biegową. Nie daj się wyprzedzić i nie zrujnuj swojego wyścigu przetrenowaniem! Jako początkujący, ważne jest, aby nadać tempo swojemu treningowi do wyścigu. Nie chcesz się wypalić, myśląc zbyt daleko w przyszłość. Zamiast tego skup się na tym, co tu i teraz. To powiedziawszy, powinieneś również być sumienny w swoim treningu. Jeśli biegasz pięć razy w tygodniu, powinieneś starać się biegać pięć razy w tygodniu - nie sześć czy siedem. Z czasem powinieneś dążyć do zwiększenia intensywności swoich treningów.

Znajdź zaufanego przyjaciela, z którym możesz biegać

Bieganie to sport indywidualny, ale to niesamowite, co odrobina ducha zespołu może zrobić dla twojej wydajności. Jeśli biegasz z przyjacielem, będziesz w stanie zachować pozytywne nastawienie podczas całego biegu, nawet jeśli jesteś zmęczony; będziesz też w stanie popchnąć się mocniej niż kiedykolwiek wcześniej. Biegnąc z przyjacielem, możesz dzielić się presją związaną z wyścigiem, a po drodze się śmiać - dzięki temu całe doświadczenie będzie jeszcze przyjemniejsze!

Jeśli biegasz z przyjacielem, upewnij się, że obaj macie te same cele. Spójrz na trasę i ustalcie możliwe do zrealizowania cele na wyścig. Uzgodnijcie słowo lub sygnał, którego jedno z Was będzie używać, aby dać znać drugiej osobie, kiedy trzeba zwolnić lub zatrzymać się.

Taper

Na pewno słyszałeś o odpoczynku podczas treningu do wyścigu - ale co to dokładnie jest? Taper to okres intensywnego treningu, który kończy się tuż przed samym biegiem. Ma on na celu przygotowanie organizmu do wyścigu i pomóc Ci w osiągnięciu jak najlepszych wyników. Czas, jaki powinieneś poświęcić na tapering przed 10k lub półmaratonem zależy od tego, jak długo trenowałeś do tego wydarzenia. Zazwyczaj należy poświęcić krótszy czas na przygotowanie się do krótszych zawodów - tydzień lub dwa - i dłuższy czas na dłuższe zawody.

Upewnij się, że Twój sprzęt jest niezawodny

Ważne jest, aby sprawdzić, czy Twój sprzęt jest niezawodny przed zawodami biegowymi. Obejmuje to twoje buty do biegania, a także inne akcesoria, takie jak pas hydracyjny, sprzęt kompresyjny i skarpety. Jeśli nie jesteś pewien czegokolwiek, najlepiej udaj się do sklepu biegowego, aby wszystko sprawdzić. Kiedy już sprawdzisz, że wszystko jest w dobrym stanie, możesz zacząć się brudzić! Bieganie w zawodach to świetny sposób, aby Twój sprzęt był naprawdę zużyty i gotowy do maratońskiej harówki. Biegnąc w zawodach, będziesz miał czas na analizę swojego sprzętu i odkrycie, co działa dla Ciebie najlepiej. To doskonała okazja, aby biegać w różnych butach, skarpetach i innych akcesoriach, aby sprawdzić, co będzie najlepsze w dniu wyścigu.

Dreszczyk emocji i wielka satysfakcja

Bieganie w zawodach to coś, czego każdy biegacz powinien doświadczyć przynajmniej raz. To świetny sposób, by się zmusić, poznać innych, podobnie myślących ludzi i zobaczyć, do czego jesteś zdolny. Mimo, że zawody te są konkurencyjne, nie powinieneś pozwolić, aby to Cię naciskało. Zamiast tego użyj go do napędzania cię w kierunku najlepszych wyników i ciesz się dreszczykiem emocji podczas wyścigu!