Dlaczego ultra maratony stały się tak popularne w ostatnich latachUltra maratony cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie. Od pokrytych lodem i śniegiem szlaków Antarktydy po palące pustynie i wilgotne lasy deszczowe - teraz niemal wszędzie można znaleźć warte uwagi wyścigi ultra. Aby dać ci wyobrażenie o tym, jak bardzo wzrosła ich popularność, w 2014 roku było tylko 15 ultra maratonów na świecie. Pięć lat później liczba ta skoczyła do ponad 700 - i liczba ta nadal rośnie każdego roku. Dlaczego więc te wyczerpujące wyścigi stały się tak popularne? Oto cztery powody, dla których.

Ludzie chcą odkryć swoje ograniczenia

Jednym z głównych powodów, dla których ludzie chcą ukończyć ultra maratony, jest to, że chcą odkryć swoje granice. Większość ludzi jest ciekawa swoich fizycznych i psychologicznych granic, a najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, gdzie leżą, jest rzucenie sobie wyzwania w ekstremalnych sytuacjach. Niektórzy ludzie zaczynają panikować, gdy czują, że są poddawani zbyt dużej presji. A inni są tak przyzwyczajeni do przebywania w sytuacjach wysokiego ciśnienia, że zupełnie ich to nie rusza.

Ale prawie każdy może dowiedzieć się więcej o sobie poprzez sytuacje stanowiące wyzwanie. Przebiegnięcie 50-milowego ultramaratonu to jeden z najlepszych sposobów, aby dowiedzieć się, na co Cię stać. Ultra maratony to także świetny sposób na pokonanie braku pewności siebie. Jeśli jesteś kimś, kto często wątpi w swoje możliwości, rywalizacja w wymagającym ultra maratonie pomoże Ci udowodnić sobie, że możesz to zrobić.

Ultra maratony są dużym wyzwaniem

Innym powodem, dla którego ultra maratony stały się tak popularne, jest to, że mogą być postrzegane jako wyzwanie. Jeśli jesteś typem osoby, która lubi popychać siebie, prawdopodobnie spodoba ci się rywalizacja w wyścigach ultra. Nie oznacza to, że ultra maratony są tylko dla elitarnych biegaczy. W rzeczywistości, są one zalecane dla wszystkich poziomów doświadczenia, sprawności fizycznej i wieku. W rzeczywistości wiele ultra maratonów oferuje szeroki zakres dystansów, więc możesz znaleźć taki, który pasuje do twojego poziomu doświadczenia. Na przykład, 50-milowy wyścig może być wielkim wyzwaniem dla początkujących ultra, podczas gdy 100-milowy wyścig jest wielkim wyzwaniem dla bardziej doświadczonych biegaczy.

Ultramaratony to świetny sposób na poznanie nowego miejsca

Innym powodem, dla którego ultra maratony stały się tak popularne, jest to, że można je wykorzystać do poznania nowego miejsca. Na przykład, jeśli podróżujesz do nowego kraju, spędzenie czasu na jego zwiedzaniu może być bardzo kosztowne. Ultra maratony w popularnych miejscach turystycznych, takich jak Himalaje i Patagonia, to świetny sposób na odkrycie tych miejsc bez konieczności wydawania tony pieniędzy. W rzeczywistości, rywalizacja w ultra maratonie w nowym kraju to świetny sposób na nawiązanie znajomości. Ponieważ po zakończeniu wyścigu będziesz miał wspaniałą historię do opowiedzenia i prawdopodobnie poznasz nowych przyjaciół. Poza tym nic tak nie łączy ludzi, jak zmierzenie się z wyzwaniem, jakim jest długi wyścig. Będziesz miał mnóstwo czasu na rozmowy i poznanie swoich kolegów z zawodów i widzów.

Dlaczego warto trenować do ultramaratonu?

Jednym z powodów, dla których wiele osób decyduje się na trening do ultramaratonu, jest chęć sprawdzenia się fizycznie i psychicznie. Niezależnie od tego, czy zawsze chciałeś sprawdzić swoje granice, czy szukasz nowego wyzwania w swoim życiu, ultramaraton będzie wyzwaniem dla Twojego umysłu tak samo, jak dla Twojego ciała. Nie tylko musisz być fizycznie przygotowany do wyścigu, ale także musisz być psychicznie przygotowany na ból i wyczerpanie, które się z nim wiąże. Bieganie ultramaratonu nie wymaga tylko miesięcy treningu, ale także odpowiedniego nastawienia. Ultramaratony mogą być bardzo wyczerpującymi wydarzeniami, więc będziesz musiał znaleźć sposoby na radzenie sobie z bólem i utrzymywanie się w pozytywnym nastawieniu, gdy robi się ciężko. Jeśli masz cel lub powód, aby ukończyć ultramaraton, zbudujesz niebywałą odporność psychiczną.

Wzrost liczby biegów ultra pomoże w rozwoju tego sportu.

Mimo to, istnieje wiele wyzwań związanych z biegami ultra. Na przykład, brak nagród pieniężnych i zasięgu może być poważnym problemem. Jednak w miarę wzrostu popularności maratonów ultra, prawdopodobnie pomogą one w rozwoju sportu jako całości. Oznacza to, że będzie więcej nagród pieniężnych i zasięg dla ultra wyścigów i sportowców. Możliwe, że popularność ultra maratonów pomoże temu sportowi stać się sportem olimpijskim. A nawet jeśli tak się nie stanie, wzrost zainteresowania biegami ultra pomoże przyciągnąć do sportu nowych widzów i sponsorów.

Istnieje wiele powodów, dla których ultra maratony stały się tak popularne. Od ludzi, którzy chcą odkryć swoje granice, po tych, którzy chcą poznać nowe miejsce, jasne jest, że istnieje kilka korzyści z rywalizacji w tych wyczerpujących wyścigach. Z coraz większą ilością osób biorących udział w ultra maratonach, jest prawdopodobne, że sport ten stanie się jeszcze bardziej popularny w nadchodzących latach.