Porady dla początkujących biegaczy, które pomogą Ci przetrwać Twoje pierwsze 5KNawet jeśli nigdy nie postawiłeś stopy na bieżni, prawdopodobnie wiesz, że bieganie jest dla Ciebie dobre. Spala kalorie i tłuszcz, utrzymuje serce w zdrowiu, obniża ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 i wielu innych chorób, a nawet może pomóc Ci żyć dłużej. Jednak dla tych z nas, którzy nie są profesjonalnymi sportowcami ani oddanymi szczurami siłowni, myśl o bieganiu nawet przez pięć minut jest przerażająca. Myślimy o nieuniknionym poceniu się, dyszeniu i uczuciu pieczenia w nogach. Może mamy wizje rozpadania się po pół bloku. Może wierzymy, że skoro nie jesteśmy naturalnymi biegaczami, to od początku będziemy w tym fatalni? Jeśli któraś z tych obaw brzmi dla Ciebie znajomo, nie martw się - nie jesteś sam! Wiele osób ma obawy przed rozpoczęciem programu biegowego. Jednak przy odrobinie badań i przygotowania prawie każdy może nauczyć się biegać 5K w krótkim czasie.

Poznaj swoje ograniczenia

Jak w przypadku każdej aktywności fizycznej, chcesz zacząć od jasnego zrozumienia swoich fizycznych ograniczeń. Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu ćwiczeń upewnij się, że lekarz w pełni cię oceni. Obejmuje to pełny wywiad medyczny, pomiary parametrów życiowych, badanie krwi i ogólne badanie fizyczne. Chcesz mieć pewność, że jesteś wystarczająco zdrowy, aby zaangażować się w jakikolwiek program ćwiczeń. Kiedy już ocenisz swoje początkowe ograniczenia, upewnij się, że zaczynasz powoli. Zacznij biegać w bardzo wolnym tempie, aby przyzwyczaić się do nowej aktywności. Nie oczekuj, że od razu przebiegniesz 5K; zacznij raczej od podejścia "spacer/bieg", jeśli jest taka potrzeba. Pozwoli Ci to przyzwyczaić się do aktywności, jednocześnie powoli zwiększając ilość wykonywanych biegów.

Zacznij powoli

Jak wspomniano powyżej, nie oczekuj, że zaczniesz biegać 5K zaraz po wyjściu z bramy. Zacznij powoli, chodząc i biegając małe ilości czasu. Pozwoli to Twojemu ciału przyzwyczaić się do nowej aktywności stopniowo, co zmniejszy ryzyko kontuzji i pozwoli Ci skupić się na formie, a nie na wstrzymywaniu oddechu! Dodatkowo będziesz mógł skupić się na poprawieniu swojej formy biegowej, co jest ważne dla każdego, kto chce dalej biegać. Nawet doświadczeni biegacze mogą poprawić swoją formę, skupiając się na pewnych aspektach formy biegowej, takich jak postawa, oddychanie, uderzenie stopy i inne.

Rozciągaj się regularnie

Chociaż wiele osób myśli, że bieganie sprawi, że będą bardziej elastyczni, nie zawsze tak jest. Kiedy zaczynasz nowy program biegowy, ważne jest, aby regularnie się rozciągać, ponieważ pomoże to zapobiec kontuzjom. W zależności od wieku, płci i poziomu sprawności fizycznej, będziesz chciał się rozciągać przed i po bieganiu. Kiedy zaczynasz, możesz rozciągać się przed i po biegu, aby pomóc zmniejszyć ryzyko kontuzji.

Noś odpowiednie buty

Noszenie odpowiednich butów podczas biegania jest niezwykle ważne. Źle dopasowane lub zużyte buty mogą prowadzić do kontuzji i innych problemów. Zanim zaczniesz biegać w nowej parze butów, chcesz się upewnić, że są one odpowiednio dopasowane do Twoich stóp. Możesz to zrobić "chodząc w nich" w sklepie. Eksperci zalecają, aby chodzić w nich w sklepie przez co najmniej 5 minut, aby upewnić się, że buty są wygodne. Upewnij się, że buty oferują odpowiednią ilość wsparcia dla Twoich stóp. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy podeszwy butów również nie są zużyte.

Nie zapominaj o rzeczach niezbędnych

Jak w przypadku każdej aktywności fizycznej, będziesz chciał pójść przygotowany do swojego biegu. Upewnij się, że masz ze sobą niezbędne rzeczy przed wyruszeniem w drogę. Obejmuje to playlistę lub muzykę do słuchania, butelkę wody, telefon w razie nagłych wypadków, parę okularów przeciwsłonecznych i krem przeciwsłoneczny. Będziesz także chciał upewnić się, że masz odpowiedni strój do biegania, aby uniknąć wyczerpania cieplnego.

Nie musisz wydawać dużo pieniędzy, aby być przygotowanym na swój bieg! Możesz zaopatrzyć się w prosty zegarek sportowy, który może śledzić Twoje tętno, dystans i inne informacje. Możesz również zaopatrzyć się w parę słuchawek do biegania, które pomogą Ci skupić się na biegu i zignorować zewnętrzne zakłócenia.

Warto również zadbać o odpowiednie odżywianie przed i po biegu. Po biegu będziesz chciał uzupełnić utracone składniki odżywcze i płyny w swoim organizmie. Pomoże Ci to szybciej i łatwiej odzyskać siły. Możesz to zrobić za pomocą koktajli i batonów proteinowych lub innych łatwych do strawienia produktów. Przed biegiem warto upewnić się, że jesteś odpowiednio nawodniony i zjeść lekką przekąskę, która zapewni Ci energię na bieg.

Zaangażuj się w program treningowy

Jeśli nie masz planu biegowego, najprawdopodobniej staniesz się zdemotywowany i zrezygnujesz ze swojego celu, jakim jest przebiegnięcie 5K. Na szczęście istnieje wiele darmowych lub tanich programów, na które możesz zapisać się online. Możesz również znaleźć program za pośrednictwem lokalnego klubu biegowego lub centrum społecznościowego. Możesz znaleźć wiele darmowych planów treningowych 5K online. Możesz również znaleźć programy treningowe 5K w swoich lokalnych klubach biegowych lub domach kultury.

Zadbaj o swoje ciało po zakończonym biegu

Po zakończeniu biegu chcesz się upewnić, że dbasz o swoje ciało. Chcesz odpowiednio nawodnić się wodą i elektrolitami. Po długim biegu możesz również rozważyć spożycie koktajlu proteinowego lub batonika, aby uzupełnić organizm w składniki odżywcze utracone podczas biegu. Po długim biegu lub intensywnym treningu możesz również rozważyć oblodzenie mięśni. Pomoże to zmniejszyć stan zapalny i ból spowodowany napięciem mięśni.

Następnie, chcesz rozciągnąć mięśnie. Podczas gdy chcesz rozciągnąć przed swoim biegiem, po może chcesz rozciągnąć ponownie. Rozciąganie pomoże zmniejszyć bolesność i przyspieszyć czas regeneracji. Wreszcie, chcesz zastosować krem przeciwzapalny lub balsam do swoich mięśni. Pomoże to zmniejszyć ból i obrzęk w mięśniach, jak również pomoże im szybciej się zregenerować.