Porady dotyczące sukcesów w biegach przełajowychBiegi przełajowe to sport, który obejmuje zawody indywidualne i drużynowe oraz dystanse od 2 do 10 kilometrów (1,25-6 mil). Biegi przełajowe są sportem aerobowym, który kładzie nacisk na wytrzymałość, z potencjałem do szybkich wybuchów o wysokiej intensywności, jak również. Istnieje również wiele różnych odmian biegów przełajowych, w tym steeplechase, wyścigi na szlaku i inne. Niezależnie od rodzaju zawodów, biegi przełajowe oferują wiele korzyści dla sportowców na każdym poziomie zaawansowania. Trening crossowy nie ogranicza się tylko do bieżni. W rzeczywistości, biegi przełajowe to świetny sposób na urozmaicenie rutyny treningowej i stawianie sobie nowych wyzwań. Połączenie wspinaczki na wzgórza, krótkich sprintów i długich dystansów przetestuje Twoje granice i zapewni Ci świetny trening.

Buduj siłę i wytrzymałość

Biegi przełajowe to nie tylko trening cardio, ale także trening siłowy. Podczas biegu pracujesz nad swoimi mięśniami, a biegi przełajowe nie są tu wyjątkiem. Przykłady mięśni, które są wzmacniane podczas biegu to łydki, mięśnie czworogłowe, mięśnie udowe i pośladkowe, a także rdzeń. Mięśnie te są również wzmacniane podczas biegania na bieżni, ale teren, na którym odbywają się biegi przełajowe, stanowi inne wyzwanie i zmniejsza nudę, urozmaicając Twoją rutynę.

Rozwijanie zwinności i pracy stóp

Biegi przełajowe kładą duży nacisk na zwinność i pracę stóp. Zapotrzebowanie na szybkie, wybuchowe ruchy jest wysokie w biegach przełajowych, zwłaszcza w steeplechase, który obejmuje płotki. Kiedy zmuszasz się do przekraczania granic, szybkość i zwinność są niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Ćwiczenia zwinności i pracy nóg mogą być wykonywane w pomieszczeniach zamkniętych z liną do skakania i innymi przyrządami. Biegi przełajowe są często uważane za sport biegowy na dłuższych dystansach, ale nawet jeśli dystanse są krótsze niż maraton, intensywne i częste zmiany kierunku wymagają wyższego poziomu zwinności i pracy stóp, niż można się spodziewać.

Zwiększenie pojemności płuc

Przeciętny biegacz przełajowy poprawi swoją pojemność płuc aż o 40 procent! Co jest jeszcze bardziej imponujące, to fakt, że nawet nie zauważysz tego wzrostu, ponieważ dzieje się to stopniowo w czasie. Korzyści płynące z uprawiania biegów przełajowych dla pojemności płuc wynikają po części z faktu, że biegasz na zewnątrz w naturze. Bieganie po miękkich powierzchniach, takich jak trawa, brud i piasek, w porównaniu do twardych powierzchni, takich jak asfalt, zwiększy ilość powietrza, które możesz wdychać, ponieważ miękkie powierzchnie pozwalają na bardziej naturalne odbijanie się od podłoża, w przeciwieństwie do uderzenia. Dodatkowo, bieganie pod górę na miękkich powierzchniach dodatkowo obciąża płuca, co z czasem je wzmacnia.

Pomoc w utracie wagi

Biegi przełajowe to aktywność o wysokiej intensywności, która spala znaczną liczbę kalorii. Poziom intensywności ćwiczeń mierzony jest w ekwiwalentach metabolicznych (METs), a poziom intensywności w biegach przełajowych wynosi zazwyczaj 8-12 METs. METs to miara ilości energii zużywanej podczas danej aktywności. Ogólnie rzecz biorąc, aktywności o wysokim wskaźniku MET wymagają więcej energii niż aktywności o niższym wskaźniku MET. Bieganie jest świetnym sposobem na osiągnięcie celów związanych z codzienną aktywnością i utratą wagi. Bieganie może również pomóc w utrzymaniu celów związanych z utratą wagi.

Poprawić siłę rdzenia

Oprócz wzmocnienia mięśni, biegi przełajowe mogą pomóc Ci poprawić siłę rdzenia. W rzeczywistości istnieje wiele różnych rodzajów biegów przełajowych, w tym biegi po ścieżkach, biegi po stromych zboczach, a nawet biegi w hali, które mogą pomóc Ci poprawić siłę rdzenia. Bieganie po szlaku zawiera przeszkody, które wymagają od Ciebie pracy nad siłą rdzenia. Na przykład, jeśli zdecydujesz się na bieg po ścieżce gruntowej, będziesz musiał poruszać się po kamieniach i nierównym terenie, a także poradzić sobie z dodatkowym ciężarem wody, telefonu i innych przedmiotów, które możesz zabrać ze sobą. Bieżnia wewnętrzna również wymaga siły rdzenia, ponieważ będziesz musiał przeskoczyć przez płotki i przebiec przez zakrzywioną część toru.

Oferuje przerwę od biegania

Bieganie to powszechna aktywność z wieloma korzyściami, ale ważne jest, aby wymieszać swoją rutynę i cross-trening z innymi działaniami, które pomogą Ci uniknąć urazów związanych z powtarzalnym stresem. Bieg przełajowy różni się pod wieloma względami od Twojej typowej rutyny biegowej. Teren jest inny i stawia przed Twoim ciałem inne wymagania niż podczas biegania po płaskiej powierzchni w pomieszczeniach. Biegi przełajowe pozwalają Ci również odpocząć od powtarzających się ruchów podczas biegania.

Sprawność!

Biegacze przełajowi są sprawni! Biegacze przełajowi są fit, ponieważ świetnie radzą sobie z aktywnością aerobową. Mają doskonałą wytrzymałość i mogą biegać przez długi czas bez zmęczenia. Biegacze mogą również szybko biegać na krótkich dystansach. Są również bardzo dobrzy w ćwiczeniach anaerobowych. Biegacze są sprawni, ponieważ każdego dnia stawiają sobie wyzwania, aby być lepszymi. Zmuszają się do kontynuowania biegu nawet wtedy, gdy są zmęczeni. Każdego dnia starają się biegać szybciej i dalej.

Szybkość!

Biegacze są szybcy! Biegacze są szybcy, ponieważ są bardzo dobrzy w czynnościach beztlenowych. Potrafią bardzo szybko pokonywać sprintem krótkie dystanse. Są bardzo dobrzy w krótkich, szybkich zrywach prędkości. Nie męczą się łatwo podczas krótkich zrywów biegowych. Biegacze są szybcy, ponieważ stawiają sobie wyzwania, aby być lepszymi każdego dnia. Pchają się do przodu nawet wtedy, gdy są zmęczeni. Każdego dnia starają się biegać szybciej i dalej.

Biegi przełajowe to zabawna i zdrowa aktywność, w której mogą uczestniczyć ludzie w każdym wieku i o różnych umiejętnościach. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym biegaczem, czy też doświadczonym, istnieje wiele korzyści z biegów przełajowych i wiele sposobów, aby rzucić sobie wyzwanie i poprawić swoje umiejętności. Możesz czerpać korzyści z biegów przełajowych niezależnie od poziomu sprawności fizycznej i doświadczenia. Dzięki tym wskazówkom, będziesz na dobrej drodze do zostania lepszym biegaczem!