Proste kroki do szczęśliwszego, zdrowszego bieguJeśli myśl o pójściu pobiegać napawa cię lękiem, to nic dziwnego. Bieganie jest postrzegane jako coś, co mogą robić tylko osoby o świetnej kondycji fizycznej - a wielu z nas nie czuje się ani super sprawnymi, ani wysportowanymi. Ale bieganie może być o wiele przyjemniejsze niż myślisz! Bieganie to także świetny sposób na zdobycie kondycji, zachowanie zdrowia i zwiększenie pewności siebie - jeśli znajdziesz odpowiedni rodzaj biegu i wiesz, jak sprawić, by bieganie było przyjemniejsze. Wszyscy mamy różne rodzaje biegów: niektóre są łatwe, niektóre szybkie, niektóre długie, a niektóre z górki. Nie ma jednego idealnego sposobu na bieganie. Kluczem jest znalezienie typu biegu, który działa dla Ciebie i sprawia, że nie możesz się doczekać następnego.

Jeśli zastosujesz się do tych 5 prostych kroków, wejdziesz w rowek z bieganiem - niezależnie od tego, jaki typ najbardziej Ci odpowiada:

Zdecyduj się na rodzaj biegu, który najbardziej lubisz.

Istnieje wiele rodzajów biegania. Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej ze swoich biegów, to może mieć sens, aby dowiedzieć się, który typ jest najbardziej odpowiedni dla Ciebie.

Możesz zacząć od tego, jaki jest Twój cel - czy chcesz trenować do maratonu, schudnąć, nabrać szybkości, zbudować wytrzymałość, czy po prostu cieszyć się uczuciem zaczerpnięcia świeżego powietrza? Kiedy już wiesz, jaki rodzaj biegania chcesz uprawiać, nadszedł czas, aby znaleźć odpowiedni rodzaj biegania, który działa dla Ciebie.

Istnieje wiele rodzajów biegania: łatwy, stały, fartlek, interwały, tempo, wzgórze, sprint, a także możesz je mieszać. Wszystko zależy od tego, do czego dążysz, jaki jest Twój poziom sprawności fizycznej i co działa najlepiej dla Ciebie.

Wyznacz cel.

Jednym z najlepszych sposobów na zmotywowanie się do biegania jest wyznaczenie sobie celu. To nie musi być ogromny, ponad szczytowy cel, jak bieganie maratonu. Każdy cel się nada: od biegania trochę dalej każdego tygodnia, do biegania bez zatrzymywania się. Kiedy już zdecydujesz się na swój cel, zapisz go i umieść na ścianie, gdzie będziesz go widział każdego dnia. Pomoże Ci to utrzymać skupienie i motywację, kiedy będziesz miał pokusę, aby pominąć bieg.

Jeśli jesteś początkującym biegaczem lub od jakiegoś czasu nie ćwiczysz, najlepiej zacząć od małych kroków. Postaraj się kilka razy w tygodniu zrobić krótki, 10-minutowy bieg. W miarę zdobywania kondycji możesz zwiększać długość swoich biegów i z czasem budować swoją rutynę biegową.

Znajdź odpowiedni sprzęt

Jeśli chodzi o sprzęt do biegania, to nie ma czegoś dobrego lub złego, jeśli chodzi o wygląd i styl. Ale jest dobre i złe, jeśli chodzi o komfort i funkcjonalność. Bycie wygodnym i dobrze wyposażonym podczas biegania jest kluczem do cieszenia się doświadczeniem i możliwością ponownego biegania szybko i często.

Najważniejszym elementem sprzętu do biegania są Twoje buty. Twoje buty są jedyną rzeczą, która ma bezpośredni kontakt z Twoimi stopami podczas biegania - dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiednią parę. Wybierając buty do biegania, upewnij się, że dobrze pasują do Twoich stóp i są odpowiednie dla Twojego stylu biegania. Możesz również udać się do profesjonalnego sklepu biegowego, gdzie mogą zmierzyć Twoje stopy, przeanalizować Twój styl biegania i polecić idealną parę dla Ciebie.

Zaangażuj się w wybrany rodzaj biegania

Zanim zaczniesz, zobowiąż się do wybranego typu biegania. To pomoże Ci pozostać na dobrej drodze i uzyskać najlepsze wyniki.

Jeśli zaczynasz od zera, znajdź program dla początkujących biegaczy, który pomoże Ci uzyskać kondycję - np. Couch to 5K. Jeśli celem jest utrata wagi, pomocne będzie śledzenie spalonych i spożytych kalorii - np. za pomocą aplikacji fitness. Jeśli celem jest zbudowanie wytrzymałości, śledź swój dystans i czas. Jeśli celem jest uzyskanie większej szybkości, śledź swoje tempo lub użyj aplikacji do śledzenia prędkości. Jeśli celem jest zachowanie zdrowia, śledź swoje tętno podczas lub po biegu. Bez względu na to, co zdecydujesz się śledzić, dąż do spójności. Konsekwencja jest kluczem do uzyskania najlepszych wyników z każdej rutyny treningowej.

Zmieszaj swoją rutynę biegową z różnymi typami treningów

Mix up your running routine with different types of workouts will keep things interesting and help you break out of any exercise routine rutine. Przy tak wielu różnych treningach tam, może być trudno wiedzieć, gdzie zacząć. Oto kilka świetnych opcji:

  • Wędrówki: istnieje wiele szlaków, które są odpowiednie nawet dla nowych wędrowców. A jeśli masz mało czasu, spacery na łonie natury wokół pobliskiego jeziora, rzeki lub lasu zapewniają świetny trening.

  • Jazda na rowerze: jeśli nie mieszkasz w pobliżu szlaku lub nie masz zbyt wiele czasu, jazda na rowerze stacjonarnym na siłowni jest świetną opcją.

  • Pływanie: świetny trening całego ciała, który jest odpowiedni dla wszystkich grup wiekowych i umiejętności.

  • Joga: świetny sposób na rozciąganie i relaks, joga może być również stosowana jako forma treningu.

Bieganie jest świetną formą ćwiczeń dla każdego, niezależnie od wieku i poziomu sprawności. Chociaż jest to dobry pomysł, aby wymieszać swoją rutynę biegową z różnymi rodzajami treningu, ważne jest, aby ułatwić sobie bieganie i budować swoją rutynę biegową powoli. Jeśli jesteś początkującym biegaczem, zacznij od krótkiego joggingu, a następnie zwiększaj dystans i prędkość, gdy będziesz sprawniejszy.