Bieganie dla początkujących: Przewodnik krok po kroku jak biegać i osiągać swoje celeJeśli kiedykolwiek próbowałeś biegać, to wiesz, że może to być niesamowicie trudny i wymagający sport. Potrzeba wiele siły, wytrzymałości, skupienia i siły woli, aby przebiec nawet 20 minut, a co dopiero dłuższy dystans. Ale korzyści z biegania są ogromne: nie tylko ma wiele udowodnionych korzyści zdrowotnych, takich jak zmniejszenie ryzyka choroby wieńcowej, udaru i cukrzycy; ale bieganie jest również doskonałym sposobem na poprawę ogólnej sprawności fizycznej i utrzymanie szczupłej i zdrowej sylwetki. Jednocześnie dla wielu osób, które nie wykonują wielu ćwiczeń lub ogólnie spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu, bieganie może czuć się jak bardzo onieśmielająca aktywność, z którą mają niewielką wiedzę lub doświadczenie. Jednak, jak w przypadku każdej formy ćwiczeń fizycznych lub sportowej pogoni, istnieją sposoby, aby uczynić ją bardziej dostępną - zwłaszcza jeśli jesteś nowy w świecie biegania. Więc jeśli jesteś zainteresowany rozpoczęciem drogi do zostania biegaczem bez poddawania się zbyt dużej presji na początku - czytaj dalej!

Dlaczego ludzie biegają

Bieganie jest jednym z najlepszych i najbardziej skutecznych sposobów na utratę wagi. Ilość kalorii, które spalasz na milę, zależy od Twojej wagi i tempa lub prędkości, z jaką biegniesz. Oznacza to, że jeśli ważysz 200 funtów i biegasz w tempie 8 mil na godzinę, spalisz około 192 kalorii na milę. Jeśli biegasz 5 mil dziennie, spalisz około 910 kalorii dziennie. Jest to równowartość około jednej dużej pizzy. Biegając konsekwentnie przez pewien okres czasu, stracisz na wadze.

Istnieje wiele różnych powodów, dla których ludzie wybierają bieganie, ale większość z nich można pogrupować w dwie główne kategorie:

Korzyści zdrowotne i korzyści związane z utratą wagi. Więc jeśli czytasz to, bo chcesz schudnąć lub pozostać sprawnym i zdrowym, nie martw się - dojdziemy do tego! Najpierw jednak porozmawiajmy o tym, dlaczego niektórzy ludzie mogą zdecydować się na bieganie w pierwszej kolejności. Większość ludzi biega z jednego z trzech powodów - ponieważ chcą poprawić swoje zdrowie i kondycję, ponieważ trenują do konkretnego wydarzenia lub wyzwania, albo dlatego, że po prostu kochają bieganie i chcą popychać się do swoich fizycznych i psychicznych granic. Są to trzy bardzo dobre powody, dla których powinieneś zacząć biegać! Jest to świetny sposób na poprawę ogólnego stanu zdrowia i kondycji, a także może być bardzo satysfakcjonującym i przyjemnym zajęciem. A jeśli biegasz z jednego z powyższych powodów, jest jeszcze więcej powodów, aby zacząć biegać teraz!

Korzyści zdrowotne z biegania

 • Zmniejszone ryzyko choroby wieńcowej - Ryzyko choroby wieńcowej zmniejsza się o 20% u osób, które angażują się w regularne ćwiczenia aerobowe. Chociaż dokładne mechanizmy stojące za tym nie są w pełni zrozumiałe, prawdopodobnie jest to związane ze wzrostem cholesterolu HDL, spadkiem cholesterolu LDL oraz zwiększeniem rozmiaru naczyń krwionośnych.
 • Zmniejszone ryzyko udaru mózgu - Osoby uprawiające ćwiczenia aerobowe mają zmniejszone ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Jest to prawdopodobnie spowodowane zwiększeniem rozmiaru naczyń krwionośnych i zwiększeniem przepływu krwi.
 • Zmniejszone ryzyko cukrzycy - Osoby, które angażują się w ćwiczenia aerobowe mają zmniejszone ryzyko rozwoju cukrzycy. Jest to prawdopodobnie spowodowane zwiększeniem ilości insuliny, która pomaga organizmowi usunąć nadmiar cukru.
 • Poprawa zdrowia psychicznego - Istnieje silny związek między zdrowiem fizycznym i psychicznym. W rzeczywistości uważa się, że 50% problemów ze zdrowiem psychicznym jest związanych ze zdrowiem fizycznym. Bieganie to świetny sposób na zwiększenie zdrowia psychicznego i zmniejszenie stresu, lęku i depresji. Daje również szansę na oczyszczenie głowy i oderwanie się od codziennej rutyny i obowiązków
 • Poprawa gęstości kości - Gęstość kości zmniejsza się z wiekiem i jest szczególnie problematyczna u kobiet po menopauzie. Bieganie może pomóc zmniejszyć ryzyko osteoporozy i utrzymać silne i zdrowe kości.

Szybka utrata tłuszczu

Wysoka intensywność biegania powoduje szybką utratę tłuszczu. Zaleca się, abyś wykonywał trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT) w połączeniu z dietą low-carb, aby uzyskać najlepsze wyniki. Możesz spodziewać się utraty około 1 funta na tydzień, jeśli zrobisz to poprawnie. - Poprawa snu - Sen jest niezwykle ważny dla utraty tłuszczu, szczególnie dla kobiet. Słaby sen jest związany ze zwiększonym apetytem, pragnieniami i przejadaniem się. Bieganie może pomóc Ci lepiej spać, czuć się mniej głodny i stracić więcej wagi.

 • Zwiększony metabolizm - Bieganie zwiększa metabolizm i powoduje, że więcej kalorii jest spalanych w ciągu dnia. To może pomóc Ci schudnąć i zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób, takich jak cukrzyca i choroby serca.
 • Silniejsze mięśnie - Bieganie może pomóc wzmocnić mięśnie, zwłaszcza dolnej części ciała. Wzmocnione mięśnie mogą pomóc Ci spalić więcej tłuszczu i dlatego są korzystne dla utraty wagi. -
 • Poprawa pewności siebie - Bieganie jest jednym z najlepszych sposobów na poprawę pewności siebie i poczucia się lepiej o sobie. Jest to wymagająca i satysfakcjonująca aktywność, a kiedy popychasz się podczas biegania, możesz poczuć ogromne poczucie sukcesu. To może pozytywnie wpłynąć na Twoją pewność siebie i poczucie własnej wartości.
 • Lepszy sen - Jak wspomnieliśmy powyżej, bieganie może pomóc Ci lepiej spać i zmniejszyć apetyt. To wszystko może pomóc Ci schudnąć i zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób, takich jak cukrzyca.

Od czego zacząć?

 • Kup odpowiedni sprzęt. Istnieje wiele sprzętu tam, że może pomóc Ci rozpocząć bieganie i uczynić doświadczenie bardziej przyjemne. Możesz zaopatrzyć się w parę butów do biegania, szorty, biustonosz sportowy, opaskę przeciwpotną i wiele innych przydatnych elementów wyposażenia, które pomogą Ci biegać łatwiej i będą bardziej komfortowe. Nie oczekuj, że przejdziesz od zera do bohatera i przebiegniesz km pierwszego dnia, a nawet pierwszego tygodnia. Zacznij od małego i buduj, i nie bądź zbyt twardy dla siebie, jeśli nie możesz biegać tak daleko, jak chciałbyś na początku.
 • Wyznacz sobie cel. Niezależnie od tego, czy chcesz przebiec 5k, 10k, czy nawet maraton, wyznaczenie celu może naprawdę pomóc Ci utrzymać motywację i przeprowadzić Cię przez trudne fragmenty. Upewnij się, że Twój cel jest na tyle realistyczny i wymagający, abyś był zainteresowany i zmotywowany, ale nie tak trudny, że w końcu się zniechęcisz i zbyt szybko poddasz.
 • Znajdź plan, który będzie dla Ciebie odpowiedni. Istnieje wiele planów dla początkujących, które pomogą Ci się rozruszać, znaleźć swoje tempo i dodać dodatkową motywację. Możesz znaleźć plany online lub w czasopismach, a nawet możesz dołączyć do klubu biegowego lub siłowni, która oferuje zajęcia z biegania.