Niesamowite akcesoria dla biegaczy: Lista rzeczy niezbędnychJako biegacz wiesz, jak ważne jest posiadanie odpowiednich akcesoriów. Odpowiedni sprzęt może pomóc Ci uniknąć kontuzji i poprawić wyniki. Wybieranie odpowiednich butów jest oczywiście niezbędne, ale istnieją inne akcesoria, które mogą zrobić wielką różnicę podczas biegania. Od rękawiczek po czołówki, oto kilka pomocnych wskazówek, jakie inne akcesoria możesz chcieć mieć jako biegacz.

Dobre buty do biegania

Zaczniemy od najważniejszego sprzętu na tej liście: butów do biegania. Powinny być one wymieniane co kilkadziesiąt kilometrów, w zależności od rodzaju stopy i ilości zużycia, jakie otrzymują. Aby znaleźć odpowiednią parę butów, warto zmierzyć się w sklepie biegowym. Wiele sklepów oferuje "zestaw do dopasowania", w którym możesz zmierzyć swoją stopę w domu, aby znaleźć swój rozmiar. Po znalezieniu odpowiedniego rozmiaru, będziesz chciał poszukać buta z dużą ilością amortyzacji, szczególnie pod piętą i w przedniej części stopy. Możesz wypróbować kilka różnych marek, aż znajdziesz taką, która będzie dla Ciebie odpowiednia.

Szorty do biegania

Jeśli często chodzisz po szlakach w ciepłych miesiącach, warto zaopatrzyć się w spodenki z ochroną przed promieniowaniem UV. Jeśli biegasz tylko na bieżni lub nosisz długie spodnie, możesz się obejść bez starych szortów. Jeśli biegasz zimą, prawdopodobnie nie będziesz chciał nosić szortów, ale przez resztę roku są one świetne. Szybka wskazówka: latem możesz również zdecydować się na parę szortów do biegania z siatkowymi kieszeniami z tyłu. To może pomóc utrzymać dolną część pleców w chłodzie i możesz przechowywać tam klucz lub telefon komórkowy bez obawy, że wypadnie.

Rękawice sportowe

Są one świetne, jeśli biegasz w zimnej pogodzie. Jednocześnie mogą chronić Twoje dłonie przed nadmiernym zużyciem podczas biegania, ponieważ nie zaleca się noszenia rękawic do biegania przez cały rok. Upewnij się, że są wykonane z oddychającego materiału i są dopasowane do rozmiaru Twojej dłoni. Nie musisz też wybierać między rękawiczkami do biegania a rękawiczkami zimowymi. Możesz nosić je jednocześnie i pamiętaj tylko, aby przechowywać je w plecaku, gdy nie są używane.

Jeśli biegasz po szlakach, możesz zdecydować się na parę rękawic do biegania w stylu rękawic. Zapewniają one ochronę przedramion przed gałęziami i innymi zagrożeniami na zewnątrz.

Daszek lub czapka

Daszek lub czapka z daszkiem to dobry pomysł, jeśli biegasz na zewnątrz w miesiącach letnich lub w domu zimą, gdy wcześniej robi się ciemno. Latem możesz jej używać także do osłaniania się przed słońcem. W lecie daszek może być wygodniejszą opcją niż czapka z daszkiem, ponieważ jest mniej prawdopodobne, że będzie przeszkadzał podczas biegu. Zimą możesz nosić czapkę z daszkiem, aby osłonić twarz przed zimnem i deszczem.

Jeśli wybierasz między daszkiem a czapką z daszkiem, decyzja może sprowadzać się do osobistych preferencji. Daszki mogą być bardziej odpowiednie do uprawiania sportów wymagających częstego odwracania głowy, takich jak tenis, natomiast czapki z daszkiem są nieco bardziej uniwersalne. Inną opcją jest noszenie obu! Możesz odwrócić daszek, gdy nie patrzysz w kierunku, w którym biegniesz, a następnie odwrócić go w dół, gdy będziesz gotowy do działania.

Plecak lub plecak typu fanny pack

Możesz rozważyć zabranie plecaka lub fanny pack na dłuższe biegi, szczególnie jeśli zamierzasz być w dziczy lub w miejscu, gdzie możesz mieć ograniczony dostęp do łazienek. Możesz zabrać ze sobą wodę, zapasową koszulkę, przekąski i inne przedmioty w razie nagłego wypadku. Możesz go również użyć do telefonu, portfela i kluczy, jeśli nie chcesz ich trzymać w kieszeni. Plecak lub fanny pack ochroni również Twój telefon, jeśli zacznie padać podczas biegu.

Dobrym pomysłem może być przyniesienie pęcherza z wodą w plecaku, jeśli planujesz biegać dłużej niż godzinę. To może pomóc Ci pozostać nawodnionym, jednocześnie ograniczając ilość wody, którą musisz nosić.

Lampa czołowa lub latarka

Jeśli planujesz biegać o zmierzchu lub po zmroku, będziesz potrzebował jakiegoś źródła oświetlenia. Najlepiej użyć czołówki, która jest zaprojektowana tak, aby nie trzeba było używać jej w rękach. Możesz też użyć latarki ręcznej, ale możesz nie być w stanie biegać z wolnymi rękami. Pamiętaj, aby przed biegiem naładować swoją czołówkę lub latarkę, aby nie zabrakło Ci baterii w środku biegu. Warto też zabrać ze sobą dodatkowy zestaw baterii na wszelki wypadek. Jeśli biegasz na zewnątrz, powinieneś również starać się unikać noszenia odzieży, która świeci, ponieważ może to rozpraszać innych biegaczy i kierowców.

Lina lub taśma do rozciągania

Możesz użyć liny do rozciągania lub taśmy oporowej, gdy robisz sobie przerwę od biegania. Opaski oporowe są szczególnie świetne w podróży, ponieważ nie zajmują dużo miejsca. Korzystanie z liny do rozciągania lub taśmy oporowej może pomóc w zapobieganiu powszechnym urazom biegowym, takim jak shin splints i plantar fasciitis. Może również poprawić twoją elastyczność i mobilność, co może pomóc ci biegać bardziej wydajnie. Można to zrobić dość wszędzie i nie zajmuje dużo czasu.

Jeśli masz zamiar użyć liny do rozciągania, pamiętaj, że nie chcesz tego robić, gdy twoje mięśnie są zimne. Lepiej jest się rozgrzać przed użyciem liny rozciągającej.