Co to jest ultramaraton? Wszystko, co musisz wiedzieć o tych ekstremalnych wyścigachUltramaraton to każdy wyścig biegowy, który trwa dłużej niż standardowy dystans maratonu 26,2 mil (42 km). Długość takich wyścigów może wynosić od 30 do 100 mil (50 do 160 km) lub więcej. Podczas gdy większość ludzi, którzy podejmują ultramaraton, robi to jako jednorazowe wyzwanie, możliwe jest również, aby tego rodzaju wydarzenie stało się Twoją amatorską karierą. Na przykład słynny Tarawera Ultramarathon w Nowej Zelandii odbywa się corocznie od prawie 30 lat i za każdym razem przyciąga ponad 1000 biegaczy. Choć wiele osób zakłada, że ultramaratony są tylko dla masochistycznych sportowców, w rzeczywistości są bardzo przystępną formą biegów długodystansowych. Istnieje wiele korzyści z podjęcia ultramaratonu - nie tylko z treningu fizycznego, ale także z wyzwania psychicznego, które zapewniają. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tych ekstremalnych wyścigach...

Jakie są korzyści z przebiegnięcia ultramaratonu?

Istnieje wiele korzyści z biegania ultramaratonów, w tym:

 • Fitness - Ultramaratony wzmacniają układ sercowo-naczyniowy i mięśnie. Są to dwa najważniejsze obszary dla każdego sportowca.
 • Samodyscyplina - Ultramaratony są ekstremalnym wyzwaniem, które wymaga samodyscypliny do ukończenia. To przeniesie się na inne obszary twojego życia i pomoże zbudować pewność siebie.
 • Siła psychiczna - Nie tylko ultramaratony są wyzwaniem fizycznym, ale także testują twoją siłę psychiczną. Bieganie przez tak długi czas wymaga dużej koncentracji psychicznej.
 • Poznawanie nowych ludzi - Ultramaratony przyciągają wielu różnych ludzi o różnym pochodzeniu. Bieganie w jednym z nich da Ci możliwość poznania innych sportowców, a także wolontariuszy i widzów. - Koleżeństwo w zespole - Wiele ultramaratonów oferuje kategorię zespołową, w której możesz rywalizować z innymi członkami swojego zespołu. Może to pomóc w budowaniu pracy zespołowej i koleżeństwa wśród członków zespołu.

Jaki typ sportowców może najbardziej skorzystać z ultramaratonów?

Podczas gdy wszyscy sportowcy mogą skorzystać z biegania w ultramaratonach, pewne osoby mogą szczególnie skorzystać z tej formy sportu ekstremalnego. Należą do nich:

 • Maratończycy, którzy chcą wydłużyć swój PB - Maratończycy, którzy są pewni swojej zdolności do biegania na długich dystansach, mogą znacznie skorzystać z ultramaratonu. Takie wyścigi mogą pomóc im w przedłużeniu ich osobistych rekordów.
 • Sportowcy, którzy chcą przejść na bieganie po szlakach - Bieganie po szlakach jest doskonałym sportem dla wszystkich rodzajów sportowców, ale szczególnie dla biegaczy drogowych, którzy chcą przejść na szlaki.
 • Sportowcy, którzy chcą włączyć do swojego treningu trening przekrojowy Ultramaratony oferują świetną okazję do włączenia innych rodzajów ćwiczeń do swojego biegania. Na przykład, wielu ultramaratończyków podnosi ciężary jako część swojej rutyny treningowej.

Korzyści zdrowotne z biegania w ultramaratonie

Istnieje wiele korzyści zdrowotnych z biegania ultramaratonów, w tym: - Poprawa sprawności sercowo-naczyniowej -

 • Najbardziej oczywistą korzyścią z biegania ultramaratonów jest zwiększenie sprawności sercowo-naczyniowej. Wraz ze wzrostem wytrzymałości, wzrasta również Twoja zdolność do popychania ciała do granic możliwości.
 • Poprawa zdrowia psychicznego - Nie tylko bieganie ultramaratonów ma korzyści fizyczne, ale także korzyści psychiczne. Połączenie koncentracji i wysiłku fizycznego pomaga zmniejszyć stres i niepokój.
 • Utrata wagi - Bieganie ultramaratonów to doskonały sposób na utratę wagi. Chociaż powinieneś starać się nie skupiać na utracie wagi jako celu końcowym, bieganie ultramaratonów może mieć pozytywny wpływ na Twoją wagę.
 • Silniejsze kości i stawy - Im dłużej biegasz, tym większy wpływ masz na swoje stawy i kości. Podczas gdy bieganie ultramaratonów zwiększa obciążenie stawów, zwiększa również ilość kolagenu w kościach. To może pomóc wzmocnić Twoje kości i chronić je przed urazami.
 • Lepszy przepływ krwi - Bieganie ultramaratonów może również poprawić przepływ krwi i korzyści dla innych obszarów ciała. Ponieważ przepływ krwi wzrasta, pomaga zasilać mięśnie większą ilością tlenu, co może poprawić wyniki sportowe.

Psychologiczne korzyści z biegania w ultramaratonie

Podczas gdy większość ludzi kojarzy ultramaratony z długimi okresami bolesnych i wyczerpujących ćwiczeń fizycznych, zapewniają one również wiele korzyści psychologicznych, jak również. Obejmują one:

 • Większa motywacja - Na początku wielu sportowców ma trudności z utrzymaniem motywacji. Bieganie długodystansowe może zapewnić wielki zastrzyk motywacji, ponieważ często miną miesiące, zanim zobaczysz jakiekolwiek znaczące wyniki.
 • Większa pewność siebie - Bieganie ultramaratonów może trwać długo, co oznacza, że będziesz miał wiele okazji do sprawdzenia swoich możliwości zarówno fizycznych, jak i umysłowych. To może pomóc w budowaniu pewności siebie.
 • Większe uznanie dla codziennego życia - Podczas biegania ultramaratonów łatwo jest skupić się na tym co tu i teraz. To może pomóc w większym docenieniu codziennego życia i pomóc Ci się zrelaksować.

Niebezpieczeństwa związane z biegami ultra i jak ich unikać

Istnieje wiele niebezpieczeństw związanych z biegami ultra i zawsze musisz być świadomy ryzyka. Unikanie tych niebezpieczeństw może pomóc zapewnić, że Twój ultramaraton zakończy się szczęśliwym zakończeniem. Do tych niebezpieczeństw należą:

 • Udar cieplny - Jak w przypadku każdej formy biegu długodystansowego, musisz być ostrożny, aby uniknąć udaru cieplnego. Oznacza to połączenie biegu z dużą ilością odpoczynku i nawodnienia.
 • Urazy związane z nadmierną eksploatacją - Bieganie w ultramaratonach bardzo obciąża stawy i mięśnie. Ważne jest, aby wprowadzić do swojego harmonogramu treningowego i uniknąć kontuzji związanych z nadmierną eksploatacją.
 • Wyczerpanie energii - Musisz również uważać, aby uniknąć wyczerpania energii. Może to być spowodowane brakiem białka w diecie.
 • Problemy psychologiczne - Ultramaratony mogą również powodować problemy psychologiczne, takie jak depresja. Musisz uważać, aby ich uniknąć, utrzymując zdrową dietę i rozsądny harmonogram treningów.